HTML

Friss topikok

Ember vigyázz a gyermekre!

"Száz év múlva a világnak teljesen mindegy lesz, hogy milyen autóm volt, mekkora házban éltem. Az viszont nem, hogy segítettem-e egy gyermeknek"/Esvak/

Életünk egyik fontos – ha nem a legfontosabb döntése a gyermekvállalás.

Sok tényező befolyásolja, hogy mikor, hány gyermeket vállal egy pár, hány gyermekről tud megfelelően gondoskodni a család.

bölcsi3.jpg

Európában Magyarországon a legalacsonyabb a gyermekvállalási kedv, alacsony a női foglalkoztatási ráta is, különösen a 6 év alatti gyermeket nevelő nőknél - 36%, míg az EU25 átlaga 57,4% .

A 3 év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája mindössze 11% az OECD átlag 57,5%-ához képest /2006-os adatok szerint/.

A női foglalkoztatásnak számos hátráltató tényezője van: - foglalkozási diszkrimináció,a rugalmas foglalkoztatási formák alacsony elterjedtsége, a családtámogatási rendszer gyengeségei, társadalmi elvárások, értékek az anyasággal kapcsolatban, a hagyományon alapuló családon belüli munkamegosztás – és a gyermekellátó intézmények elérhetősége.

„Mind nemzetközi, mind hazai kutatási eredmények azt bizonyítják, hogy akkor magasabb a gazdaságilag aktív társadalmi csoportokban a gyermekvállalási kedv, ha a szülők biztosítva látják munkahelyük, életpályájuk folytonosságát. Ehhez szükség van olyan biztonságos, ellenőrzött és hozzáférhető napközbeni gyermekellátó férőhelyekre, melyekben szívesen és nyugodtan hagyják a szülők a gyermekeiket. Ezen színvonalas, biztonságos ellátóhelyekkel az inaktív családok gyermekeinek a marginalizációját, lemaradását is megállíthatjuk.”(Nagy Ágnes: Napközbeni gyermekellátás helyzetének megoldása)

 A bölcsődék kialakulásának története

A magyarországi helyzetről egy 1853-as jelentésből a következőket tudhatjuk:”..kivált a szegény mesteremberek, gyári munkások és napszámosok kisdedeiket vagy egészségtelen lakaikban, sokszor földalatti, setét és bűzös pinczékben a kenyérkereset ideje alatt naphosszat elzárják, vagy munkahelyére magokkal czipelvén, a szegénykéket nap-, szél-, eső-, hideg-, zörgésnek egyaránt kieszik, s így magzataik már csecsemőkorukban, testben megromolva, vagy elnyomorodva, szép rendeltetésükre alkalmatlanokká, a társaságnak pedig gyakran terhére válnak” /Novák Lajos: A Pesti Első Bölcsőde Egyesület története 1876/

A magukra hagyott kicsinyek megégtek, megfulladtak, súlyos sérüléseket, betegségeket szereztek.

Európa más országaiban is hasonló problémák merültek fel. A városokban a bölcsődék létrejötte szorosan a gyári nagyipar kialakulásához kapcsolódott, s ott merült fel leginkább az igény először, ahol főleg női munkaerőt foglalkoztató iparágak üzemei létesültek.

Az első bölcsődét 1844 november 4-én nyitották meg Párizsban. Berendezése mindössze 12 bölcsőből, néhány székből és feszületből állt,  a párizsi munkások gyermekei, 2 hetestől 3 éves korukig kaptak itt helyet.

Alig 5 év múlva Franciaországban 400-nál is több bölcsőde működött.Példáját csakhamar követte Belgium, Anglia, Dánia, Olaszország, Németország  és Ausztria is.

 Az első magyar bölcsőde 1852. április 21-én nyitotta meg kapuit, fő funkciója már akkor is a napközbeni ellátás volt.

A Pesti Első Bölcsőde alapszabálya korszerű és haladó gondolatokat, szabályokat tartalmazott, kimondta: „Intézetünk feladata, józan és becsületes szülők csecsemőit – míg azok munkáikat végzik – ápolni, tartani és így családi jobblétüket előmozdítani.”

 /Novák Lajos: A Pesti Első Bölcsőde Egyesület története 1876/

régibölcsi2jpg.jpg

 

 

A magyar bölcsődék színvonala azóta nemzetközileg is elismert, a gondozók minden nehézség ellenére hivatástudattal, szívvel-lélekkel - szeretettel végzik munkájukat –igazán sokkal több eszmei, -és anyagi elismerést érdemelnének.

 

 

régibölcsi.jpg

 A jó színvonalú gondozás mellett az utóbbi években előtérbe került az értelmi fejlődés fokozottabb támogatása. Ez megmutatkozik a gyermekek környezetének gondosabb kialakításában, a tevékenységek körének szélesítésében, a fejlesztő játékok, eszközök gondosabb válogatásában, a felnőtt aktívabb részvételében a gyermekek tevékenységében, kommunikációjában.

 Felismerték a bölcsődék, hogy ha az esélyegyenlőség megteremtése, a gyermekek hátrányainak leküzdése, valamint a különböző családi igények kielégítése terén feladatokat vállalnak, akkor nagyon fontos a korai fejlesztés, valamint az alapellátáson túli szolgáltatások feltételeinek megteremtése.

 Úgy tűnik, a szociális ellátások közül a bölcsődei ellátás a jövő legnagyobb kihívása.

1990 óta felére csökkent a számuk, a területi hozzáférés egyenlőtlen, a kihasználtság 114%-os, a 3 éves kor alattiak ellátottsága 2006-ban 6,5% volt.

Nem véletlenül kezdtek a szakemberek új ellátási formákon gondolkozni.

  A Gyermekvédelmi Törvény 41.§ (3)  a hagyományos bölcsőde, hetes bölcsőde mellett további alternatív napközbeni gyermekellátási formákat teszi lehetővé a 3 éven aluliaknak

családi napközi,családi gyermekfelügyelet, házi gyermekfelügyelet. Az összes ellátási forma elve jó, mindnek megvan a maga helye és funkciója, fő cél a gyermekek biztonságos ellátása.

 A családi napközi – népszerű nevén csana egy sokgyermekes család „elvén” működik.

Az előírt tanfolyamot elvégzett személy általában a megfelelő szakhatósági engedélyekkel rendelkező saját otthonában látja el feladatát

Elvileg egészen 20 hetes kortól - 14 éves korig fogadhat be gyermekeket (maximum 7 gyermeket).

A szükséglet növekedését jelzi, hogy 2007-ben már 106 családi napközi kezdte meg működését, és folyamatosan emelkedik a számuk.

Tavaly 1109 családi napközibe összesen 7500 gyerek járt.

 A családi gyermekfelügyelet is a családban nevelkedő gyermekek számára nyújt életkoruknak megfelelő nappali felügyeletet, gondozást, nevelést és étkeztetést. A családi gyermekfelügyelet keretében két évestől négy éves korig gondozható gyermek. A családi gyermekfelügyelet ellátása során - a saját, napközbeni ellátást máshol igénybe nem vevő gyermeket is beszámítva - legfeljebb három gyermek gondozható.

A munkahelyek is felismerték, hogy dolgozóik gyermekeinek ellátása az ő érdekük is. Alakulnak munkahelyi családi napközik, sok cégnél a cafetéria juttatási rendszer részévé vált a gyermekfelügyelet díjának térítése.

 Minden édesanya számára nyilvánvaló, hogy gyermeke számára az a legideálisabb, ha élete első éveit az édesanyjával, szüleivel tölti. Magyarországon a családtámogatási - anyasági ellátások rendszere ezt igen kevés család számára teszi lehetővé,  – de lássuk be, az Eu-ban sem ez  a cél.

A gyermekgondozási ellátásokkal kapcsolatos törvénymódosításokat, 2013. december 18-án hirdették ki a Magyar Közlönyben. Az egyik leginkább várt és legjelentősebb változás, hogy a módosítás alapján a gyermekgondozási díj (gyed) folyósítása mellett lehetőség nyílik korlátlanul keresőtevékenység végzésére, ennek egyetlen feltétele, hogy a gyermek betöltse az 1 éves kort. 

Szalai Piroska, a nők foglalkoztatásának javításáért felelős miniszteri biztos azt mondta: a gyed extra hatására a hat év alatti gyermeket nevelő nők foglalkoztatási rátája 2015-re elérheti a 40 százalékot. A szám 2012-ben 36 százalékos volt, a legalacsonyabb az Európai Unióban.A miniszteri biztos ugyanakkor ezt az értéket is áttörőnek értékelte, mivel a mutató korábban alig több mint 33 százalék körül stagnált. Mint mondta, Ausztriában a csoportba tartozó nők 70 százaléka dolgozik, igaz, jelentős részük nem teljes munkaidőben.Beszámolt arról is, hogy míg 2009-ben valamivel több, mint 26 ezer bölcsődei férőhely volt az országban, 2012-ben ez már meghaladta a 36 ezret, 2014-re pedig négyezres bővítést tervez az Emberi Erőforrások Minisztériuma, így év végére megközelíti a 43 ezret.

Januárban mintegy ezer ember igényelte a gyed folyósítása melletti munkavégzés lehetőségét - mondta az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főigazgatója

Bár mindig nehéz döntés másra bízni a gyermekünket, segít, ha jó helyen tudjuk. Ha nem sikerül bölcsődei férőhelyhez jutni, választhatnak a szülők az alternatív megoldások közül. 

Szüleinknek, vagy akár a húsz évvel ezelőtti szülőknek még nem volt választási lehetőségük, örültek, ha a körzeti bölcsibe, oviba bekerült a gyerek. Ma már nem csak a városokban, de a falvakban is több lehetőségből lehet választani. Sok szempontot kell figyelembe venni a választásnál: a távolságot,a megközelíthetőséget, az intézmény és környéke állapotát,felszereltségét, a pedagógiai szemléletet – de a legfontosabb, hogy a szülők jó érzéssel tudják rábízni kincsüket az óvó nénire. Ha melegség, nyugalom, derű, jó hangulat árad a helyből és a pedagógusokból – akkor  gyermekcentrikus és a kicsi fejlődését lehetővé tevő, segítő bölcsit, ovit sikerült találni - és a szülők is nyugodt szívvel fognak munkába menni. Az sem hátrány, ha a biztonságos, támogató környezet mellett az apróságok életkoruknak megfelelő programokon is részt vehetnekbö4.jpg.

 

Címkék: játszóház bölcsi bölcsőde családi napközi csana gyermekellátás családi gyermekgelügyelet

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://czmarka-2962.blog.hu/api/trackback/id/tr885851731

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása